Wywiad Informatykiem Markiem Kozłowski

Rozmowa, wywiad z wybitnym Informatykiem Markiem Kozłowski z Tczewa, Instytut informatyki Śledczej. ZWALCZANIE CYBER PRZESTĘPCZOŚCI.

Pytanie: Czym zajmują się informatycy Śledczy ?

Informatycy Śledczy pomagają odzyskać dane firmom,
IŚ tropią na zlecenie firm szpiegów przemysłowych
IŚ współpracują z policją podczas dochodzeń
IŚ współpracują z detektywami

Pytanie: Czy Informatyka śledcza to określenie które kojarzy się ze służbami śledczymi. Czy słusznie?

M. Kozłowski: Z możliwości, jakie oferuje informatyka śledcza, korzystają szeroko rozumiane organa ścigania, ale również przedsiębiorcy. Pracuję zarówno na zlecenie prokuratorów prowadzących dochodzenia, w których pojawia się konieczność zabezpieczenia i analizy danych w postaci cyfrowej, jak i na zlecenie szefów firm podejrzewających „wyciek" informacji, nieetyczne zachowania pracowników, nadużycia czy defraudacje. W dzisiejszym świecie ponad 90% informacji przekazywana jest drogą elektroniczną, dlatego przy prowadzeniu śledztwa czy wewnątrz firmowego postępowania lub kontroli bierze się pod uwagę informacje w postaci cyfrowej. Jeszcze 5 lat temu przytłaczającą ilość zleceń można było otrzymać ze strony organów ścigania, dziś proporcje te zaczynają się wyrównywać, choć zlecenia służb nadal stanowią większość.

Pytanie: Mimo to jest to dość tajemnicza gałąź informatyki. Na czym ona polega?

M. Kozłowski: Informatyka śledcza to – w dużym uproszczeniu – poszukiwanie, analiza i prezentacja danych w formie cyfrowej. Różni się jednak od zwyczajnego przeglądania danych, ponieważ wszystkie czynności muszą odbywać się na zasadzie „widzę wszystko, nie zmieniam nic". Informacje elektroniczne są bardzo podatne na manipulacje, więc informatycy śledczy muszą postępować zgodnie z tzw. najlepszymi praktykami, tak by informacje mogły zostać wykorzystane w sądzie lub wewnątrz korporacyjnym procesie wyjaśniającym.








Kategoria posta: Internet, Zagrożenia w sieci, Ochrona wirtualnej tożsamości, ZWALCZANIE CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ 
Tagi: firmy, informatyka śledcza, mediarecovery, ochrona tożsamości, Ochrona wirtualnej tożsamości, STOP Cyberprzemocy, Stop pedofilli, CYBER PRZEMOC, Internet, STOP pornografi, Piractwo Komputerowe, Wskazówki - jak uniknąć błędów, co to jest Phishing ?, wiedza, zdrowie, JAK WALCZYĆ Z CYBERPRZESTĘPCZOŚCIĄ, ZWALCZANIE CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ, ZWALCZANIE CYBER PRZESTĘPCZOŚCI, ochrona tożsamości, Phishing, pomoc w zwalczaniu przestępczości związanej z prostytucją, zapobieganie handlowi ludźmi,